Kolory mają ogromny wpływ nie tylko na nasze emocje i nastrój, ale także na percepcję wnętrz. Mogą optycznie powiększać lub pomniejszać przestrzeń, poszerzać lub zwężać. Mogą sprawiać wrażenie przytulnych i ciepłych lub przeciwnie - surowych i zimnych. Przyjaznych i radosnych lub poważnych i zdystansowanych.
To wszystko poprzez odpowiedni dobór odcieni farb i stopni połysku.


Zestawienie dwóch powyższych fotografii przedstawiających wnętrze, pomalowane na zupełnie różne odcienie najdobitniej oddaje opisaną zależność. Odmienny klimat, odmienne odczucia i wrażenia dotyczące otaczającej przestrzeni, a przede wszystkim odmienna percepcja wnętrza.

Wysmuklenie lub poszerzenie wnętrza – zastosowanie pasów.

Jeżeli ściany wnętrza pomalujemy w różnobarwne pionowe pasy to będzie sprawiało wrażenie wyższego niż jest w rzeczywistości.

Stosując pasy poziomie osiągnięty zostanie efekt odwrotny. Sufit wizualnie „przybliży się” do podłogi, natomiast pokój zyska na szerokości.

Obniżenie lub podwyższenie wnętrza.
Największy wpływ na percepcję wysokości wnętrza ma odpowiedni dobór kolorystyki sufitu. Zastosowanie bieli lub bardzo jasnych odcieni (szczególnie chłodnych kolorów) sprawi, że pokój będzie wydawał się optycznie wyższy. Dodatkowo obserwujemy „efekt wyższego pomieszczenia” gdy gzymsy lub górne części ścian zostaną pomalowane na kolor sufitu. 

Wybór ciemnych kolorów (ekstremalny przypadek to czerń) uczyni wnętrze niższym i mniej przestronnym. Przy niskim pomieszczeniu możemy odnieść wrażenie nadmiernej ciężkości i przytłaczającej siły sufitu. Przy bardzo wysokich wnętrzach zabieg malowania sufitu w ciemnych odcieniach wykorzystywany jest świadomie, w celu jego obniżenia.  

Powiększenie lub pomniejszenie wnętrza.
Przy wyborze kolorystyki ścian bardzo duże znaczenie ma rodzina kolorów z której wybrano dany odcień, jak również stopień nasycenia koloru. Chodzi o generalny podział na kolory ciepłe i zimne. Kolory ciepłe, szczególnie nasycone czerwienie lub pomarańcze optycznie pomniejszają pomieszczenie. Dobór takich odcieni rekomendowany jest osobom, które chcą sprawić, aby pokój był bardziej przytulny.

Efekt pomniejszenia wnętrza generalnie potęguje zastosowanie nasyconych odcieni, niezależnie od tego, czy pochodzą one z gamy kolorów ciepłych czy zimnych. Są jednak wyjątki od tej reguły w przypadku niektórych zestawień kolorystycznych.

Jeżeli chcemy aby pomieszczenie było bardziej świetliste i sprawiało wrażenie większego zalecany jest wybór  odcieni z gamy chłodnej lub zimnej (mowa o jasnych odcieniach). Najpopularniejszym kolorem jest w tym wypadku niebieski. Co ciekawe jest to ulubiony odcień zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

Swoistym kompromisem pomiędzy przytulnością, a optycznym powiększeniem przestrzeni będzie pomalowanie ścian w odcieniach pastelowych, delikatnych żółcieni. Szczególnie neutralne tło tworzą beże.

Czy wiesz, że rodzaj oświetlenia bezpośrednio wpływa na odbiór kolorów?


To właśnie dlatego kolor wybrany w salonie sprzedaży odbiega od tego, który pojawił się finalnie na ścianie.

Aby uniknąć ewentualnego rozczarowania wynikającego z rozbieżności kolorystycznych pomiędzy odcieniem widzianym na wzorniku w punkcie sprzedaży, a tym który otrzymamy finalnie na ścianie należy wykorzystać tzw. testery kolorów który pozwala przetestować wybrany odcień na niewielkim fragmencie podłoża.